Anodowanie aluminium i jego stopów jest procesem elektrochemicznym, przeprowadzanym najczęściej w roztworze kwasu siarkowego. Na powierzchni elementów aluminiowych wytwarzana jest ochronna warstwa tlenku glinu. Anodowanie przeprowadza się w celu zabezpieczenia przedmiotów wykonanych z aluminium i jego stopów przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak niekorzystne warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne.

Proces anodowania przebiega w roztworze elektrolitycznym. Element poddawany obróbce pełni podczas elektrolizy funkcję anody. W trakcie kąpieli elektrolitycznej z roztworu, w którym zanurzony jest przedmiot wydzielany jest tlen. Reagując z aluminium tworzy on niewidoczną, ochronną powłokę tlenku.

Dzięki anodowaniu przedmioty wykonane z aluminium zyskują nie tylko zwiększoną trwałość i odporność na uszkodzenia, ale również połysk i elegancki wygląd. Ponadto, podczas procesu anodowania można uzyskać kolorowe powłoki. Podczas barwienia chemicznego lub elektrolitycznego wykorzystywane są organiczne barwniki, które zapewniają efekt trwałej, kolorowej warstwy, odpornej zarówno na ścieranie i uszkodzenia, jak również na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych.

Od czego zależy grubość warstwy tlenkowej powstającej w procesie anodowania?

Podczas procesu anodowania aluminium można uzyskać różne grubości warstwy tlenku glinu powlekającej przedmiot. Aby skutecznie zabezpieczyć element, należy zastosować powłokę o grubości dostosowanej do jego przeznaczenia.

  • Przy niewielkich obciążeniach i zastosowaniu przedmiotu lub elementu w suchych, czystych pomieszczeniach, wystarczająca będzie warstwa 10-15 mikrometrowa.
  • W przypadku narażenia na duże obciążenia, wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych, czy narażenie na działanie substancji aktywnych chemicznie, zalecana jest grubsza warstwa tlenku.
  • Najgrubsze powłoki stosuje się przy anodowaniu przedmiotów narażonych na działanie czynników korozyjnych lub ścieranie.

Na grubość warstwy tlenkowej wpływają parametry elektrolizy, takie jak natężenie przepływającego prądu, temperatura elektrolitu i czas trwania kąpieli elektrolitycznej.

 

 

ANODOWANIE
ALUMINIUM

Maksymalne gabaryty:
Maksymalne wymiary anodowanych detali wynoszą 80x60x30 cm.

Parametry powłoki:
Grubość powłoki 1-25 µm.

Wymagania:
Detale do anodowania wykonane z aluminium zawierającego minimalne ilości dodatków stopowych (PA0,PA1, PA2) pokrywają się bezbarwną warstwą tlenkową, natomiast aluminium z dużymi domieszkami krzemu, miedzi, manganu pokrywają się szarą warstwą tlenku.
W detalu musi być wykonany otwór technologiczny 4-8 mm, w celu doprowadzenia prądu.

ANODOWANIE TWARDE ALUMINIUM

Maksymalne gabaryty:
Maksymalne wymiary anodowanych detali wynoszą 40x40x25 cm.

Parametry powłoki:
Grubość powłoki 20-100 µm.

Wymagania:
Detale do anodowania wykonane z aluminium zawierającego minimalne ilości dodatków stopowych (PA0, PA1, PA2) pokrywają się bezbarwną warstwą tlenkową, natomiast aluminium z dużymi domieszkami krzemu, miedzi, manganu pokrywają się szarą warstwą tlenku.
W detalu musi być wykonany otwór technologiczny 4-8 mm, w celu doprowadzenia prądu.

BARWIENIE
ALUMINIUM

Maksymalne gabaryty:
Maksymalne wymiary barwionych detali wynoszą 80x60x30 cm.

Parametry powłoki:
Grubość powłoki 1-25 µm.
Barwy: czarna, czerwona, niebieska, złota, fioletowa, odcienie granatu, odcienie brązu i inne.

Wymagania:
Detale do anodowania wykonane z aluminium zawierającego minimalne ilości dodatków stopowych (PA0,PA1, PA2) pokrywają się intensywnymi kolorami, natomiast aluminium z dużymi domieszkami krzemu, miedzi, manganu pokrywają się kolorem mniej intensywnym z szarym matowym odcieniem.
W detalu musi być wykonany otwór technologiczny 4-8 mm, w celu doprowadzenia prądu.