Chromowanie jest procesem pokrywania przedmiotów z metalu lub z tworzyw sztucznych powłoką chromową. Ma ono na celu przede wszystkim wydłużenie ich żywotności i zwiększenie odporności na uszkodzenia mechaniczne – zmniejsza powierzchnię tarcia nawet siedmiokrotnie. Ponadto chromowanie poprawia właściwości termiczne przedmiotów i podnosi ich walory estetyczne. Znajduje swoje zastosowanie zarówno w przemyśle chemicznym, jak i spożywczym ponieważ do powierzchni pokrytych powłoką chromową nie przyklejają się żadne inne materiały. Ponadto chromowanie wykorzystywane jest także w celach renowacyjnych, ponieważ pozwala na regenerację wyrobionego elementu.

Jeżeli są Państwo zainteresowani usługą chromowania, zapraszamy do kontaktu. Ofertę kierujemy przede wszystkim do Klientów z Krakowa i okolicznych miejscowości na terenie Małopolski.

Proces chromowania

Proces chromowania przeprowadzany jest najczęściej metodami elektrolitycznymi, a więc w wannach wypełnionych roztworami soli chromu o temperaturze kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Przedmiot zostaje po prostu zanurzony w gorącej cieczy. Jeżeli jednak chcemy pokryć powłoką chromową przedmioty stalowe, to musimy wytworzyć temperaturę sięgającą 900-1050 stopni Celsjusza. Chromowanie trwa wtedy od 3 do 12 godzin. Proces podzielony jest na kilka etapów – kąpielowych, proszkowych i gazowych. Warto wyróżnić także chromowanie z tzw. efektem lustra, które znajduje zastosowanie głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Jest to nic innego jak tuning optyczny, obejmujący m.in. też wielokrotne miedziowanie i polerowanie. Ma onona celu eliminację wszelkich zniekształceń na masce czy innych częściach pojazdu.